Konfirmandaften 24.2.2015

Konfirmandaften 24.2.2015

Konfirmandaften 24.2.2015

# Konfirmandinfo - arkiv

Konfirmandaften 24.2.2015

Konfirmander og forældre samles til konfirmandaften tirsdag d. 24. februar kl. 19-21 i Jakobskirken.



Giv venligst Mogens besked senest d. 20.2. om, hvor mange I kommer (incl. konfirmanden). Sms mob. 61638122 eller email: moje@km.dk. Så bliver der kage nok til alle.



Vi vil tale sammen om



- den aktuelle undervisning: hvad er vi optaget af?



- besøget af de 5 unge fra Sult-karavanen og indsamlingen til Folkekirkens Nødhjælp søndag d. 8. marts kl. 11.30 – 14.00



- overnatningsturen d. 13.-14. marts (fredag kl. 18.30 – lørdag kl. 16)



- konfirmationen, med svar på alle praktiske spørgsmål



Vi slutter med aftensang i kirken, hvor vi synger nogle af de salmer som konfirmanderne godt kan lide. Dem vil vi sikkert møde igen på konfirmationsdagen.



OBS: På overnatningsturen er der brug for, at nogle forældre er med – både med praktisk hjælp og for at lave noget lækker mad til os :-) Det er en stor oplevelse, så sig til, hvis I gerne vil have den glæde sammen med jeres unge og deres venner.



Overnatningsturen slutter med en gudstjeneste for hele familien lørdag d. 14. marts kl. 15 i Jakobskirken, hvor de unge præsenterer det vi har arbejdet med.



Med venlig hilsen



Mogens


Du vil måske også kunne lide...

0
Feed