Julegudstjenester med tilmelding

Julegudstjenester med tilmelding

Julegudstjenester med tilmelding

# Nyt fra Jakobskirken

Julegudstjenester med tilmelding

Julen er hjerternes fest!

Glæden breder sig på tværs af generationerne og på tværs af kulturforskelle, når det bliver jul. De gode julesalmer løfter og bærer os sammen med juleevangeliet om Jesu fødsel, hvor Gud træder os mennesker i møde med fred. Uanset hvem vi er. Og også selv om corona-smitten sætter sin begrænsning på, hvor mange og hvordan vi kan fejre højtiden.

I Jakobskirken er du velkommen til gudstjenesterne i alle juledagene. Som noget nyt holdes der gudstjeneste lillejuleaften kl. 19.30, hvor julefesten begynder for mange. Hvis du er bekymret for, om der kommer for mange mennesker på én gang til at du selv er tryg, så er der bedst plads i kirken 1. juledag kl. 14, 2. juledag kl. 10 og julesøndag kl. 10. Hvis du har børn, er juleaften kl. 13.00 og kl. 14.30 tilrettelagt især for børnefamilierne.

På DR TV og TV2 Lorry kan du juleaften og de andre juledage nyde julegudstjenester fra kirker i hele landet, bl.a. fra Roskilde Domkirke. Det kan anbefales, hvis ikke du er tryg ved at deltage i din lokale kirke. Se mulighederne her.

Husk tilmelding!

Der er tilmelding til gudstjenesten på lillejuleaften, mandag d. 23.12. kl. 19.30, og til de tre juleaftens gudstjenester torsdag d. 24.12 kl. 13.00, kl. 14.30 og kl. 16.00. Dørene åbnes en halv time før. Max. antal deltagere er 75 ved en gudstjeneste.

Læs mere og tilmeld dig her

Opdateret 16/12/2020

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed